Radisics Milán: Magyar szürke c. albuma a XV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál talán legszebb kiadványa.
3 perc olvasásA szerző – Radisics Milán – 1999 óta fotózik professzionális szinten, de számos díjat nyert fotóival, és 2006-ban valamint 2007-ben arany Pro-Typographia díjat kapott. A National Geographic Magyarország megbízásából több projekten dolgozik.
A szerző – Radisics Milán – 1999 óta fotózik professzionális szinten, de számos díjat nyert fotóival, és 2006-ban valamint 2007-ben arany Pro-Typographia díjat kapott. A National Geographic Magyarország megbízásából több projekten dolgozik.
Ez a gyönyörű album kb. 150 művészi fotó segítségével vezet be a magyar szürke szarvasmarha különös, és a legtöbb ember számára ismeretlen világágba. Bemutatja a világörökség részének elválaszthatatlan elemét, e büszke történelmi fajta értékeit, és egyúttal értéket is teremt. Felvillantja annak az országnak, nemzetnek a felelősségét, amelynek legfontosabb exportcikke hosszú évszázadokon át a magyar szürke húsa volt, a közelmúltban mégis csaknem hagyta teljesen kipusztulni. Ugyanakkor tiszteleg az előtt a maroknyi ember előtt, akiknek köszönhető, hogy ez mégsem következett be.
Az album egy a kihalástól megmenekült állatfajta, a pusztai élet, a legfontosabb hungarikumunk szuggesztív ünneplése. Rávilágít a természetfotó erejére, mert nemcsak az olvasó elé tárja a bennünket körülvevő világ szépségeit, de a megőrzésükhöz is segítséget nyújt.
A kötet fotóanyaga lvalószínűtlen csodákat tár elénk, azt gondolhatjuk, ilyen színek nem is léteznek, de a kiváló művész meglátta az őszi táj lila árnyalatait, a nyár aranyszínét, amelyet a borítófotón is láthatunk, de az album belsejében egy dupla oldalon szintén megbabonáz minket. Az állatok alapos megfigyelése egészen a kisborjú világrajöveteléig tesz részesévé a csodának.
A kötet nem az év hónapjai szerint osztja fel a tartalmat, hanem visszatér a pusztai pásztorok időszámításához: Szent György napja előtt, Szent Györgytől Szent Mihályig és Szent Mihály napja után… Ebben a sorrendben követi a magyar szürke egy napját, egy évét, s a sok évszázados történetét, s közben elbeszéli annak történetét is, ahogyan maga a fotográfus ismerkedett az állatokkal és a velük foglalkozó emberekkel.
Lenhardt Ibolya