Révay András: Mozdulatlan diplomaták
4 perc olvasásMagyarországon eddig még nem látott, kortárs olasz mûalkotásokból nyílt kiállítás a Szépmûvészeti Múzeumban.
Magyarországon eddig még nem látott, kortárs olasz mûalkotásokból nyílt kiállítás a Szépmûvészeti Múzeumban.
Harsonaszó köszöntötte a vendégeket a Szépmûvészeti Múzeumban, az ?Utazás az olasz mûvészetben" kiállítás megnyitóján. A tárlat érdemes is a megkülönböztetett figyelemre, mert mint azt elmondta: meglehetõsen szokatlan gyûjtemény legjobb darabjait láthatják most az érdeklõdõk. Az olasz Külügyminisztérium az 1960-as évektõl tudatos gyûjtõmunkába kezdett. A minisztériumi épület folyosóit és szobáit 1950. és 1980. között keletkezett, kortárs képzõmûvészeti alkotások díszítik. Ezekbõl hoztak el száz darabot Budapestre. A XX. századi olasz mûvészet legjelesebb alkotóinak mûvei sorakoznak egymás mellett. Bemutatásuk azért is fontos, mert talán kevésbé ismertek, mint a régebbi korokból származók.
Ezekben a mûvekben az ország társadalmi és kulturális változásainak jegyei jól felismerhetõk. Az olasz mentalitást fejezik ki. Bizonyítják, hogy Olaszország ma is szerves része Európa és a világ kultúrájának. Ez a kiállítás körbeutazza majd a világot, hidat teremtve a különbözõ országok és Itália között. A diplomaták minden országban a Külügyminisztérium munkatársai. Ezúttal egészen másfajta diplomaták indultak útnak Rómából, de küldetésük sikere szinte bizonyosra vehetõ.
Az olasz mûvészetnek sok szerelmese van Magyarországon – mondta dr. Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára. Örök inspiráló forrás mindannyiunk számára és most egy különleges arcával ismerkedhetünk meg. Ez a kiállítás szimbóluma annak, hogy a kulturális diplomáciának egyre meghatározóbb szerepe van a világon. Egyfajta párbeszéd, mely nagy esély az emberek számára, hogy legalább megpróbálják nem félreérteni egymást.
A gyûjtemény járt már Indiában, sok más országban, tõlünk Romániába megy tovább. Szellemileg különösen izzó, forrongó korszak hatása alá kerülünk általa. Irányzatok, elméletek, iskolák kavalkádja jellemzi ezt a nyughatatlan áramlatot. Hordozója annak az univerzális nyelvnek, ami képes átlépni a földrajzi határokat. Bizonyítja, hogy a háború utáni olasz mûvészet újjászületett. Eredeti módon járul hozzá Európa építéséhez és hatásos kommunikációs eszköz is egyben. Nagy mûvészek alkotásaival ismerkedhetünk meg, melyek a korról, a továbblépésrõl, az építkezésrõl szólnak.
Az egész kiállításon átvonul egyfajta folyamatosság, még ha el is tér a hagyományostól – emelte ki a kurátor, Lorenzo Canova. Sok új mûvészi nyelvezet jelenik meg. Vannak szobrok, figurális és absztrakt mûvek, mégis az egész egységes harmóniát sugall. Az Egyesült Európában megmaradnak a különbözõségek, de van egy egységes nyelv, a vizuális mûvek nyelve, ami mindenki számára érthetõ. Ezért fontos, hogy nézzük meg ezt a kiállítást, még akkor is, ha nem tetszik! Csak lássuk, hogy az embereket mi foglalkoztatta. Gondolkodjunk el rajta!
A világ mûremekeinek hatvan százaléka olasz földön található, de Budapesten is több, mint ezer olasz festmény és szobor van a múzeumokban. Most két hónapon keresztül az olasz mûvészetnek szinte a keresztmetszete látható a Szépmûvészeti Múzeumban, mert az állandó kiállításokat ez az új csodálatosan kiegészíti. A kortárs olasz alkotások kiemelkedõ darabjai szeptember 9-ig látogathatók a múzeum alagsori termeiben.