Vonzóak a biztosítási papírok
6 perc olvasásJobbak a kelet-közép-európai biztosítási szektor kilátásai, mint amit a részvényárfolyamok mutatnak – állapítja meg a nemzetközi Erste Bank Csoport legújabb elemzése. Az üzleti környezet kedvező: a kelet-európai piacok még növekednek, miközben a nyugat-európai piacok már stagnálnak. Az Erste kedvence a Vienna Insurance Group vételi ajánlással és 66 eurós célárfolyammal, emellett felhalmozásra ajánlják az UNIQA részvényeit új, 21,3 euróra csökkentett célárral.
Jobbak a kelet-közép-európai biztosítási szektor kilátásai, mint amit a részvényárfolyamok mutatnak – állapítja meg a nemzetközi Erste Bank Csoport legújabb elemzése. Az üzleti környezet kedvező: a kelet-európai piacok még növekednek, miközben a nyugat-európai piacok már stagnálnak. Az Erste kedvence a Vienna Insurance Group vételi ajánlással és 66 eurós célárfolyammal, emellett felhalmozásra ajánlják az UNIQA részvényeit új, 21,3 euróra csökkentett célárral.
Az európai biztosítási szektort nem érintette érdemben a pénzügyi válság. A világ egészének biztosítási szektora mintegy 12 százalékos arányban viseli a pénzügyi válság költségeit, míg a veszteségek zömét bankok, nyugdíjalapok, hedge fundok és egyéb befektetők szenvedték el[1]. A veszteségek mértéke régiónként változik, az európai biztosítókat a jelek szerint nem érintették olyan érzékenyen, mint a bankszektort, hiszen az európai pénzintézetek a veszteségek mintegy 52 százalékát, 387 milliárd dollárt[2] kénytelenek állni. Ennek fő oka az, hogy a biztosítók az euróban denominált forrásokat euróbefektetéssel ellensúlyozzák.
A megroggyant pénzpiacok miatt azonban az idei év első negyedében csökkenő pénzügyi eredményeket láthattunk, amelynek folyományaként átalagosan 22,3 százalékkal csökkent az adózás előtti nyereség a biztosítóknál. Mindössze három biztosító (a Hannover Re, a Mapfre és a Vienna Insurance Group) tudott növekvő adózás előtti nyereséget felmutatni. Mindazonáltal a részletes első negyedéves jelentést nyilvánosságra hozó 14 társaság mindegyike pozitív üzemi nyereségről számolt be. Az átlagos részvénytőke szintén csökkent, mégpedig 8,4 százalékkal. Egyedül a Vienna Insurance Group jelentésében szerepel enyhén emelkedő részvénytőke (2,6 százalék).
"Mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy a biztosítókat is negatívan érintette a másodlagos jelzálogpiaci válság és az azt követő pénzügyi lejtmenet. A szektor tőkéjét kiváltképp a gyenge lábakon álló pénzpiacok tépázták meg 2008 első negyedévében. Azonban a másodlagos jelzálogpiaci válság közvetlen negatív hatása jelenleg meglehetősen korlátozott a biztosítókra nézve – ellentétben a bankszektorral. A gyenge pénzügyi környezet által gerjesztett hatások jelentősek, de nem riasztóak" – jelentette ki Christoph Schultes, a nemzetközi Erste Bank Csoport biztosítási elemzője.
Ennek ellenére a biztosítási részvények (a DJES Insurance index szerint) 11 százalékot veszítettek értékükből 2007-ben, majd újabb 24,6 százalékot az idei év első hat hónapja során. A bankszektor és a biztosítási iparág részvényárfolyamainak alakulását elemezve szembetűnő, hogy a piac a két szektort egyként kezeli. Ennek folyományaként a biztosítótársaságok papírjai jelenleg a 2005. júliusi árszínvonalon forognak. A DJES Insurance index 2008-as becsült P/E rátájának középértéke jelentős esés nyomán jelenleg csak 7,6-et mutat.
Míg a legtöbb nyugat-európai piac többé-kevésbé telített, Kelet-Európa még mindig óriási növekedési potenciált ígér. Egyrészt a kelet-európai gazdaságok sokkal gyorsabban növekednek, mint a nyugat-európaiak, és ez lényegesen magasabb GDP-bővülési ütemükben is megmutatkozik. Másodsorban Kelet-Európa a vagyonosodásból is nagyobb mértékben veszi ki a részét, így a megtakarítások üteme is erőteljesebb, amelynek eredményeként viszont nagyobb igény jelentkezik a biztosítási termékek iránt. A biztosítási termékek sűrűsége és penetrációja világosan jelzi a kelet-európai országokban meglévő óriási felzárkózási potenciált.
„A fejlett nyugat-európia piacok zömében szegmensenként mintegy ezer euró – vagy annál magasabb – biztosítási díjbevétel keletkezik fejenként. Az országok másik csoportja, amelyet viszonylag fejlettnek lehet nevezni – kelet-közép-európai és délkelet-európai országok, például Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Horvátország – a nem életbiztosítási szegmensben fejenként (jóval) száz euró feletti díjbevételt generál, az életbiztosítások terén pedig mintegy száz eurót. A sereghajtók (Románia, Bulgária, Oroszország és Ukrajna) kevésbe fejlettnek tekinthetők, hiszen a díjbevétel a nem életbiztosításoknál körülbelül száz euró, az életbiztosítások esetében viszont csak tíz euró. Azonban pillanatnyilag ezek a piacok rendelkeznek a legmagasabb növekedési rátával elsősorban az életbiztosítások szegmensében" – magyarázta Christoph Schultes.
Az Erste Bank a következő biztosítási részvényeket jelöli top pick-nek:
- Vienna Insurance Group (VIG): A tőkeemelést követően a VIG részvényfigyelésében bekövetkezett szünet után a figyelést vétel ajánlással kezdjük meg ismét, amelyhez (a korábbi 72 euró helyett) most 66 eurós célár tartozik. Értékelésünket az egyszeres szorzó alatti ár/jelenkori érték, valamint a 0,7-es PEG-ráta támasztja alá. Feltételezzük, hogy a kelet-közép-európai részesedés meghaladja az 50 százalékos értéket 2009-ben (jelenleg 44 százalék), ami beindíthatja a részvényárfolyam emelkedését. Emellett a VIG pénzügyi ereje is vonzó lehet a befektetők számára. A DJES Insurance indexben a VIG az egyetlen társaság, amely magasabb tőkéről számolt be 2008 első negyedévében.
- UNIQA: Az új célár 21,3 euró (szemben az előző 25 euróval), ami 10 százalékos likviditási diszkontot foglal magában, tükrözendő a befektetők elfordulását a kevésbé forgalomképes részvényektől. Ezért megerősítjük felhalmozás ajánlásunkat. Úgy véljük, hogy a részvényárfolyam utóbbi időben tapasztalható csökkenése nem igazolt.
[1] A Nemzetközi Valutaalap szerint
[2] Az Institute of International Finance [Nemzetközi Pénzügyi Intézet] szerint