WORLD CREATION DAY – május 31.
4 perc olvasás2009. május 31-én az egész világ igyekszik méltón megemlékezni Joseph Haydn halálának 200. évfordulójáról. Az akkor már híres zeneszerző 1809. május 30-ról 31-ére virradó éjszaka hunyt el Bécsben. Az osztrák fővárost Napóleon seregei szállták meg, de a művészet nemzetek feletti diadalát mutatja, hogy Haydn temetésére az osztrák és francia tisztek sorfalat állva tisztelegtek előtte a bécsi Schottenkirchében (Eisenstadtban nyugszik).
2009. május 31-én az egész világ igyekszik méltón megemlékezni Joseph Haydn halálának 200. évfordulójáról. Az akkor már híres zeneszerző 1809. május 30-ról 31-ére virradó éjszaka hunyt el Bécsben. Az osztrák fővárost Napóleon seregei szállták meg, de a művészet nemzetek feletti diadalát mutatja, hogy Haydn temetésére az osztrák és francia tisztek sorfalat állva tisztelegtek előtte a bécsi Schottenkirchében (Eisenstadtban nyugszik).
Az osztrák Haydn Festspiele Eisenstadt idén először indította útnak az ún. World Creation Day projektet azzal a céllal, hogy május 31-én a világ minél több országában felcsendüljön „A teremtés" című oratóriuma. A világraszóló ünnepi kezdeményezéshez csatlakozott hazánkból Budapesten kívül a régi nevét visszakapott Eszterháza, Esztergom, Sopron, Balatonfüred és Pécs, összesen 14 város 30 helyszínnel, 150 programmal. Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen az Orfeo Zenekar és Purcell Kórus szólaltatja meg a művet, az ausztriai Eisenstadtban (Kismarton) pedig Fischer Ádám vezényli az Osztrák-Magyar Haydn Zenekart.
Az összes program célja, hogy Haydnt végre kiemelje Mozart árnyékából. Beethoven is Haydn (nem Mozart!) örökösének tartotta magát. Haydn a szimfónia és a szonáta atyja – így tartotta Richard Wagner, aki szintén a követőjének tartotta magát.
A művelődési tárca a gazdasági gondok ellenére 300 millió forinttal járult hozzá az év eseményeihez, amiben benne van négy nagy kiállítás (az Országos Széchényi Könyvtárban, az MTA Zenetudományi Intézetében, a fertődi Esterházy Kastélyban stb), valamint az OSZK számára nemzetközi aukción 19 millióért megvásárolt Haydn-kézirat, a szerző saját műjegyzéke.
A legnagyobb „bulinak" ígérkezik a Millenárison a Haydn Maraton gyereknapi „csokikoncertje" vasárnap 10 órától 23 óráig, ingyenes belépéssel. Komoly koncertek lesznek vidám játékokkal, az UNICEF részvételével. Fellép Halász Judit, az Óbudai Danubia Zenekar és a Sebő Együttes. Este 20:30-kor pedig felnőtteknek az UNICEF nagykövete, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Kocsis Zoltán vezetésével egyedülálló kísérletet ad elő az ismert jazz muzsikussal, Szakcsi Lakatos Bélával közösen – persze Haydn-variációkból. Végül a Budapest Bár szórakoztatja a közönséget.
Május 31-én a Bartók Rádió egész nap közvetíti az Euroradio körkapcsolásos adásait Haydn műveinek egy-egy szeletéből, ezek Eszterházán kezdődnek és végződnek, hiszen a helyszínre csupán 100-120 hallgató fér be a koncertre éppúgy, mint Haydn idejében. Így mintegy másfél millióan hallgathatják majd az adást vasárnap – még Új-Zélandon is.
A legtöbb programot természetesen Eszterházán tartják őszig, amikor aztán Budapesten folytatódnak a koncertek. Eszterházán megtekinthető a pompás kiállítás: „Az Esterházy Fényes Miklós tündérvilága" címmel, mellé belga sör- és csokoládékóstolót is szerveznek.
A Haydn Év alkalmából felkérték Esterházy Péter némileg „illetékest", hogy írjon darabot a zeneszerzőről és a családi kapcsolatokról, amit az író elvállalt. Az elkészült darabot decemberben mutatják be. Az események főszervezője a Hungarofest Kht. KLASSZ Zenei Irodája.
Dobi Ildikó