A TASZ közleménye: Elkészült az első online budapesti térfigyelő kameratérkép
3 perc olvasásKét és fél év pereskedés után, idén tavasszal a Legfelsőbb Bíróság mondta ki, hogy a BRFK köteles a részünkre a Budapesten működő, a rendőrség által működtetett közterületi térfigyelő kamerák adatait kiadni. A kamerák elhelyezkedése, illetve a kamerákkal kapcsolatos üzemeltetési, pénzügyi, technikai, jogi, személyzeti, valamint a lakosság tájékoztatására, a rendszerek ellenőrzésére vonatkozó információk mind közérdekű adatok.
Két és fél év pereskedés után, idén tavasszal a Legfelsőbb Bíróság mondta ki, hogy a BRFK köteles a részünkre a Budapesten működő, a rendőrség által működtetett közterületi térfigyelő kamerák adatait kiadni. A kamerák elhelyezkedése, illetve a kamerákkal kapcsolatos üzemeltetési, pénzügyi, technikai, jogi, személyzeti, valamint a lakosság tájékoztatására, a rendszerek ellenőrzésére vonatkozó információk mind közérdekű adatok.
A budapesti közterületeken működő több mint 600 térfigyelő kamera adataiból már 300-nál több megtalálható a http://www.geospace.hu/ térképén. A Geospace.hu projekt munkájával ingyenesen segítette a térkép létrejöttét, azonban ahhoz, hogy teljes legyen a kép, a budapestiek segítségét is kérjük. Jelöljék meg a térképen, hogy az utcákon hol láttak térfigyelő kamerákat, készítsenek róluk fényképeket és tegyék fel a térképre.
Mivel egyes kerületekben (XIII. és X.) törvénysértő módon nem a rendőrség üzemelteti a térfigyelő rendszert, ezért az ott működő kamerákról nincsenek adatok. A kerületek ellen pert indítottunk, melyet első fokon meg is nyertünk.
A kamerás térfigyelés részleteiről keveset lehet tudni. Csupán három részletben lehetünk bizonyosak:
1. A térfigyelés korlátozza az állampolgárok információs önrendelkezési jogát.
2. A korlátozás szükségességét és arányosságát (azaz alkotmányosságát) semmi nem támasztja alá, mivel Magyarországon soha nem került nyilvánosságra olyan hatástanulmány, amely azt vizsgálta volna, hogy a közbiztonságot mennyiben javítják a kamerák és létezik-e olyan megoldás, amely kevésbé gázol bele a polgárok magánszférájába.
3. A térfigyelés rendkívül drága, például Zuglóban 68 kamera felszerelése 160 millió forintba került 2006-ban, a működtetése pedig sok tízmillió forint évente.
A kameratérkép elkészítésével a TASZ-nak és a geospace.hu-nak az a célja, hogy az állampolgárok megfelelő tájékoztatást kapjanak arról, hogy hol és hogyan figyelik meg őket.
Szeretnénk elősegíteni, hogy tudatosan és ne teljesen kiszolgáltatva viszonyuljanak e milliókat érintő jogkorlátozáshoz és az interneten keresztül képesek legyenek „visszafigyelni" az őket figyelőket.
Korábbi e témájú cikkeink:
A rendőrség szükségesnek látja közölni: Nincs a magyar rendőrségen CR
Rendőrmese: Nem lesz kijárási tilalom az Operaház környékén 2007 október 22-én…