Szélerőmű épül Jánossomorján – letették a szélerőmű park alapkövét
Az osztrák BEWAG GRUPP a szélenergia hasznosításában szerzett tapasztalatára támaszkodva számos külföldi projektfejlesztésben vesz részt. A nemzetközi jelenlét legújabb állomásaként 2008. május 7-én Jánossomorján helyezik el a BEWAG első külföldi szélerőművének alapkövét, amely az Austrian Wind Power közreműködésével valósul meg.
Az osztrák BEWAG GRUPP a szélenergia hasznosításában szerzett tapasztalatára támaszkodva számos külföldi projektfejlesztésben vesz részt. A nemzetközi jelenlét legújabb állomásaként 2008. május 7-én Jánossomorján helyezik el a BEWAG első külföldi szélerőművének alapkövét, amely az Austrian Wind Power közreműködésével valósul meg.
A környéken már több szélkerék-erőmű már működik, a határ túloldálán Bécset meg egésze ilyen szélenergia övezet veszi körül. Az erőművel fölterölet foglalása kicsi, nem éri el a 6 négyzetmétert, a földek művelését gyakorlatilag nem akadályozza.
2.A BEWAG vállalat 100%-os tulajdonában lévő Austrian Wind Power Ausztria legnagyobb zöldenergia előállítója. A cég tíz szélerőmű parkjában található 138 különböző típusú és teljesítményű szélermű összesen 241 MW teljesítménnyel rendelkezik, így a BEWAG leányvállalata évente több mint 507 millió kilowattóra elektromos energiát állít elő megújuló energiaforrásból.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Az Austrian Wind Power, illetve Litresits Imre és Dr. Csatái Ferenc projektfejlesztő partnerek közös tulajdonában lévő Renerwind Energetikai Kft. Magyarországon, a Kisalföldön, Jánossomorján egy új szélerőmű parkot hoz létre, négy darab, egyenként 2 MW teljesítményű, Vestas V90 típusú szélkerék felállításával.
7.A projekt több éves fejlesztési munka eredményeképpen 2007-ben az összes hatósági engedélyt megkapta, így megkezdődtek a kivitelezési munkálatok. „Jelentős nap ez a számunkra: az elmúlt években ugyanis sok energiát fektettünk a projekt fejlesztésébe, ma elérkeztünk a második fázisba, amikor a munkánk első látható eredményei kezdődnek." – mondta Litresits Imre úr a Renerwind Kft ügyvezetője, Hans Lukits úrral a BEWAG igazgatótanácsának elnökével egyetértve. „Természetesen már most örülünk annak, hogy hamarosan üzembe helyezhetjük az első külföldi szélerőművünket." – tette hozzá Josef Münzenrieder, az igazgatótanács tagja.
A magyar viszonyok ismerői csak tisztelettel szólhatnak az osztrák és a magyar vállalkozók kitartásáról. Ugyanis a helyzet ismerői nagyon jól tudják, hogy Magyarországon az energetikai monopóliumok és a meglévő érdekek védelmében az engedélyezési rendszerben mindent elkövetnek az ilyen típusú beruházások megakadéályozására, illetve korlátozására. Egy átlathatatlan kvóta rendszer működik, amely a "magyar hálózat biztonsága érdekében" korltozza az abba beépíthető, úgymond rugalmatlan alternatív energetikai kapacitásokat. Ezt részben a határ keresztező kapacitások (tudatosan) szűk voltával, részint a magyar energetikai halózat erőmű összetételével indokolják hivatalosan.
A jánossomorjai szélerőműveket már augusztus-szeptember folyamán üzembe helyezi a Renerwind Energetikai Kft. A szélerőmű park számos lehetőséget tartogat: egyrészt egy úttörő projekt Magyarországon, másrészt pedig a Renerwind számára a bővülés lehetőségét alapozza meg. „Burgenlandban már optimálisan kiaknáztuk a szélenergiában rejlő lehetőségeket, most pedig szeretnénk mindezt külföldön is megvalósítani – ez környezetvédelmi és közgazdasági okokból is ésszerű döntés." – mondja Lukits és Münzenrieder úr.
Az osztrák AWP, illetve magyar magánszemélyek tulajdonában lévő Renerwind Energetikai Kft. egy új szélerőmű parkot hoz létre Janossomorján: a park négy darab, 2 MW teljesítményű, Vestas V90 típusú szélkerékből áll majd. Az elmúlt évek projektelőkészítő munkái után az építéshez szükséges valamennyi engedély rendelkezésre áll, így 2008. májusában elkezdődik az építkezés. A tervek szerint a jánossomorjai szélerőműveket már augusztus-szeptember folyamán üzembe helyezi a Renerwind Energetikai Kft.
A szélerőmű a négy, összesen 8 MW teljesítményű szélkeréknek köszönhetően évente mintegy 17.000 MW áramot fog előállítani megújuló energiaforrásból. Ez a mennyiség 6.000 háztartás egy évi energiaszükségletét fedezi. A jánossomorjai szélerőmű ezzel jelentős mértékben hozzájárul a környezet védelméhez: segítségével mintegy 1 millió tonna olaj elégetése takarítható meg, illetve kb. 14.000 tonnával kevesebb CO2-vel jut a légkörbe.
A hasonló földrajzi adottságoknak köszönhetően az Austrian Wind Power megoldása Magyarországon is alkalmazható. A szélerőmű üzemeltetését és karbantartását is az AWP fogja végezni.
A szélerőmű park számos lehetőséget tartogat: egyrészt egy úttörő projekt Magyarországon, másrészt pedig a Renerwind számára a bővülés lehetőségét alapozza meg.