KÉSZÜL MAGYARORSZÁG INTERNETES GYERMEKVÉDELMI STRATÉGIÁJA
4 perc olvasásAz Országos Kriminológiai Intézet, a Biztonságos Böngészés Program és a Symantec együttműködésével jövő év májusára elkészül Magyarország Internetes Gyermekvédelmi Stratégiája. A Stratégia célja, hogy – az Európai Unió „Biztonságosabb Internet" programja szellemében – cselekvési tervet dolgozzon ki arra, hogyan védjük meg gyermekeinket a káros és erőszakos internetes tartalmaktól.
Az Országos Kriminológiai Intézet, a Biztonságos Böngészés Program és a Symantec együttműködésével jövő év májusára elkészül Magyarország Internetes Gyermekvédelmi Stratégiája. A Stratégia célja, hogy – az Európai Unió „Biztonságosabb Internet" programja szellemében – cselekvési tervet dolgozzon ki arra, hogyan védjük meg gyermekeinket a káros és erőszakos internetes tartalmaktól.
A kezdeményezők a Stratégia kidolgozásába minden olyan szervezetet és intézményt szeretnének bevonni, amely feladatának tekinti gyermekeink internetes biztonságának megteremtését.
Az Európa Parlament 2008. október 22-én támogatásáról biztosította az Európai Bizottság 2009-2013-ra szóló "Biztonságosabb internet" programját, amelynek célja a gyermekek ellen elkövetett internetes visszaélések elleni harc. A 2009-2013 közötti időszakra előirányzott program négy fő cselekvési irányvonala: a káros magatartások korlátozása; a biztonságosabb online környezet megteremtése; a tájékoztatás erősítése; tudásalap létrehozása.
Az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI), a Biztonságos Böngészés Program és a Symantec vezetői vállalták, hogy – az uniós program szellemében, az ORFK és a BRFK szakemberei, valamint klinikai szakpszichológus bevonásával – 2009 májusára kidolgozzák Magyarország Internetes Gyermekvédelmi Stratégiáját.
A Stratégia kidolgozói a munkájukban számítanak valamennyi olyan gyermek- és ifjúságvédelmi, oktatási, bűnmegelőzési és informatikai szervezet, intézmény, vállalkozás képviselőjének együttműködésére, akik tenni akarnak gyermekeink internetes biztonsága érdekében.
Dr. Virág György, az OKRI igazgatója elmondta: „Gyermekeink internetes biztonságának megteremtése komplex feladat: a megfelelő jogszabályok, a gyermekek védelmét szolgáló új technológiák kidolgozása és elterjesztése, valamint a széleskörű tájékoztatás csak együtt lehetnek eredményesek."
Bartha Hedvig, a Symantec Magyarország képviselője hangsúlyozta, hogy „A Symantec, mint az informatikai biztonsági szoftverek legnagyobb gyártója széleskörű nemzetközi tapasztalataival segíti a magyar program kidolgozását."
Schiroky Vilmos, a Biztonságos Böngészés Program vezetője szerint: „Hatalmas felelőssége van a kormányzatnak, a bűnmegelőzési, gyermekvédelmi és informatikai szakembereknek, civileknek abban, hogy együttműködjenek gyermekeink lelki egészségének védelme érdekében, és a magyar Internetes Gyermekvédelmi Stratégia kidolgozása után meg is valósítsák azt."
A magyar Internetes Gyermekvédelmi Stratégia kidolgozása során elkészülő háttéranyagok, dokumentumok megtalálhatóak lesznek majd a Biztonságos Böngészés Program honlapján: http://www.biztonsagosbongeszes.org/
Szerkesztőségünk megjegyzése: Mint gyakorló pedagógia szakértő egyetlen dologtól félek csupán, hogy itthon is az amerikai egységbirka állampolgár utat választják. Ez oktatás és NEVELÉS helyett azt jelenti, hogy a közintézményeket kötelezően ellátják szűrőprogramokkal, amelyek a normális munkát is ellehetetlenítik. Mert neveléssel és az ismeretek terjesztésével bármilyen szűrő programonál hatásosabban lehet védekezni a gyermekeket ért támadások ellen. Ha csak a szűrés és a cenzúra jelenti a biztonságos netet, azzal az ember és a net konfliktusát kitoljuk későbbre, amikor a következmények még súlyosabbak lehetnek – lásd a japán csoportos internetes öngyilkosságokat … – mintha idejében felkészítenék erre a gyerekeket. Nem tiltani és szűrni, hanem önkontrollt tanitani és nevelni kell.