Bubus a budapesti Játékszin fergeteges sikerü zenés vígjátéka.
A Bubus című darabot Vaszary Gábor 1944-ben írta. Franciaországi emigrációjának köszönhetők más ismert művei is, mint például: Ketten Párizs ellen, a Monpti, Vigyázz, ha jön a nő, Ő, Mesekönyv.
A Bubus című darabot Vaszary Gábor 1944-ben írta. Franciaországi emigrációjának köszönhetők más ismert művei is, mint például: Ketten Párizs ellen, a Monpti, Vigyázz, ha jön a nő, Ő, Mesekönyv.
Egy békés polgári család életét felborzolja egy váratlanul előkerülő szerelmes levél Bubus aláírással. Ki írta és kinek? Ki az a Bubus? Nyomozni kezd Jolán, a feleség, Mama a kérlelhetetlen anyós. Nyomozni kezd Kondorka tanár úr a felsőbb leányiskolából.
Kezdetben Gáspár, a férj a gyanus. A férj barátai azonban igyekeznek jobbnál jobb ötletekkel elsimítani a dolgot. Oly nagy sikerrel, hogy Bubusként még egy menyasszonyt is előállítanak. Azt állítják, hogy a levelet nem Gáspárnak írták, de a barátnak, Bajzai Pálnak. Nagy hirtelen két Bajzai Pál is jelentkezik. Így a férj Gáspár egyre gyanusabb lesz. Hiába hoz gyönyörű, modern piros kalapot és virágot Jolánnak, drága bonbont a Mamának. Egyre kevésbé hisznek neki, s barátjának Bajzai Pálnak. A férj, a barát tiltakozik,harcol a férji jogokért, mert azt vallják mindketten dalban is elbeszélve: A hosszú élet titka a hosszú házasság!
A kérlelhetetlen Mama miatt azonban el kell költözniük hazulról.
A végkifejlet szellemes fordulata teljesen meglepő. A rejtélyes Bubus, aki a felháborító szerelmes levelet írta 1902-ben-nem más, mint a Mama. A levelet a kamaszlány találta meg és vitte be a leányiskolába. Tőle kobozta el órán Kondorka tanár úr, a "kukac". Ez után a levél ide-oda vándorolt a családban, mindenütt vihart kavarva.
Nagyon tetszett Balázsovics Edit az esetlen kamaszlány szerepében.Vérbő, hiteles alakítás a Mama anyós szerepében a Jászai Mari-díjas érdemes művész, Molnár Piroska. A Jászai Mari-díjas Hámory Ildikó sajnálni valóan játsza a megcsalt, elkényeztetett polgári feleséget.
Papadimitriu Athina Hilda a 20pengőért felbérelt gépírólány elég ügyetlenül játsza el a menyasszony Bubus szerepét. Fantasztikusan táncol,énekel,komédiázik Gáspár szerepében a 67 éves, Kossuth-díjas Haumann Péter. És Bajzai Pálként a Jászai Mari-díjas érdemes művész,rendező , Színház és Filmmüvészeti Főiskolán a zenés mesterség tanára-Iglódy István. Érdemes megnézni ezt a szellemes,fordulatokban bővelkedő darabot.
A vígjátékhoz a melodikus zenét és dalszöveget Fényes Szabolcs és Szenes Iván szolgáltatta.
Fényes Szabolcs Erkel-díjas zeneszerző már l8 éves korában ismert.Ekkor mutatták be nagysikerü operettjét,a Mayát.Nevéhez számos népszerü sláger fűződik /Küldök Néked egy nápolyi dalt,Álmaimban valahol../.Muzsikája lírai szépségekben gazdag,szinte áradó.Kedvelt,sokat foglalkoztatott filmkomponista is.
Vaszary Gábor: BUBUS
Szenes Iván érdemes művész ,zeneszerző,dalszövegíró alkotásait is élvezzük a vígjátékban.Eddig már több mint 70 színdarabot,filmet,rádiójátékot mutattak be verseivel és rendezésében.
A Bubus című vígjáték szereplői:
Gáspár /Haumann Péter/
Jolán, a felesége /Hámory Ildikó/
Klárika, a lányuk /Balázsovics Edit/
Mama, Jolán anyja /Molnár Piroska/
Bajzai Pál /Iglódi István/
Bajzai felesége, Olga /Tóth Auguszta/
Jóbarát /Kerekes József, Lippai László/
Hilda /Papadimitriu Athina/
Kondorka tanár /Uri István/
Kisasszony /Borbás Gabi/
http://www.jatekszin.hu/index.php?id=364&cid=3792
dr. Szalontai Éva