„Aki járni tud, az táncolni is tud, aki beszélni tud, az énekelni is tud…”
Szilveszteri találkozásom az afrikai tánccal két dologra ébresztett rá, amikor a műsorban fellépő Mariama a közönséget is megtáncoltatta: izomlázam jelezte, hogy comb- és ülőizmaim alulfejlettek, és az eredeti afrikai zene igen kellemes, nem véletlen, hogy a latinok erre építettek.
Szilveszteri találkozásom az afrikai tánccal két dologra ébresztett rá, amikor a műsorban fellépő Mariama a közönséget is megtáncoltatta: izomlázam jelezte, hogy comb- és ülőizmaim alulfejlettek, és az eredeti afrikai zene igen kellemes, nem véletlen, hogy a latinok erre építettek.
A következő találkozás már két órás tanulás volt egy klubban. Itt jöttem rá a harmadik tételre: az afrikai tánc a test minden porcikáját megmozgatja – és ez által gyógyít. Nekem ugyanis két óra után eltűnt a jobb vállamból a fájdalom, amit egy hónapja semmilyen szakember nem tudott kiűzni.
2.A Millenáris Parkban a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében megrendezett Fringe Fesztiválon fellépő N'dombolo együttes kb. 3-400 fős közönséget vonzott, ami nem kis teljesítmény, mert a Rojt színpad titkos területnek volt „minősítve": a park épületei a bejáratnál térképszerűen láthatók voltak, de a fellépő helyekről nem volt (elegendő és észrevehető) információ. A közel 200 ülőhelyet rengetegen állták körül, a gyerekek a színpad elé kuporodtak.
3. BevonulásA N'dombolo együttes négy éve alakult Magyarországon Mariama N'diaye vezetésével, aki éveket eltöltve, Ausztráliában kezdett komoly tanulmányokat a táncművészet és tánctanítás terén. A Sidney Dance Company-ban afrikai, latin-amerikai és európai tanárok képezték. Hosszabb időt töltött Nyugat-Afrikában, hogy „tiszta forrásból" sajátítsa el a mai mindennapokban is elevenen élő táncokat. Szenegáli instruktorai között profi táncosok és koreográfusok voltak, akik segítették az elmélyülést a tradicionális lépések és ritmusok világában.
4. Hegedűs Klári szólójaAz egy órás táncshow tradicionális nyugat-afrikai elemekre épülő táncokra és ritmikára épül, melyeket törzsi ünnepeken, esküvő, gyermekszületés, beavatások alkalmával táncoltak. A táncok mesék, történetek. A mozdulatok, a tánc nyelve, teljesen természetesek. A koreográfiákban az afrikai élet mindennapjainak mozdulatai jelennek meg: mint pl. a rizstörés, a mosás, a gyűjtögetés, vagy a kígyók, madarak mozgása. Szerepet kapott a törzsi gyógyítás is: a kis varázsló (Lara Aicha N'diaye) meggyógyította a beteg dobost.
5.Király ZsófiA hagyományos elemeket kortárs, modern elemekkel ötvözték. A Budapest Fringe Fesztiválon magyar népi tánc elemek is bekerültek a koreográfiába.
Autentikus zene volt a produkció alapja. A Szenegáli Nemzeti Balett tagja, táncosa és koreográfusa Mbaye N'diaye által 1997-ben alapított Afro Magic néhány tagja nemcsak kísérte a táncot, hanem része volt a jeleneteknek, a teljes előadásnak. Mbaye humoros története a magyarországi kétségbeesett érkezésről – mit fog enni ebben az országban -, és megnyugvásáról hála a töltött káposztának, komoly tetszést aratott. Az Afro Magic a tradicionális mellett modern hangszereket is használ.
Az előadók névsora:
Mariama N'diaye – szólótánc, ének, ütőhangszerek
Hegedűs Klári, Király Zsófi, Lara Aicha N'diaye, Zilahi Tünde, László Linda – tánc, ének
Mbaye N'diaye – szóló dob, djembe, ének
Coulibaly Bouba – basszusdob
Kerényi Ákos – djembe
Gaburi Edina – fúvos
6.A nagysikerű előadást követően – a korlátos időkeretben – a közönség és az előadók együtt perdültek táncra.
Néhány napi nyomozás után komolyan meglepődtem, mit kínál még az afrikai tánc.
– Az interneten „Nyugat-Afrikai táncokkal a szívbetegségek ellen" című DVD-re bukkantam.
7.– Kiderült, hogy a világban, így Nyugat-Európában is terjedőben van a vállalati továbbképzéseket a nap közepe táján megszakítani 45 percre – egy kis afrikai tánccal. Az eredmény: sokkal jobb teljesítmény, hála a feldobott vérkeringésnek. (A csoportmunka is javul.)
– A „Drum Café" nevű intézmény állítólag már a franchise piacra is belépett. Francia ismerősöm megerősítette, hogy náluk egyre népszerűbb. A kávézóba betérő vendégek mindegyike kap egy dobot és megtanítanak nekik egy pár ritmust. Ezután jön egy tánctanár és megtanulnak néhány lépéskombinációt. Befejezésül együtt előadják a tanultakat, és örömmámorban, sikerélménnyel a tarsolyukban, távoznak.
8. Mariama N’diayeN'Dombolo eddigi hazai szereplései: A Re-G zenekar szervezésében két havonta megrendezett Afro-Reggae-Ska party állandó vendégeiként szerepeltek évekig, emellett részt vette az Afroaid festival-on (Gödör) és a Cream Cafe Együttes Tibetért című programjában. Az mtv Kultúrház címü müsorában is megmutathatták magukat, illetve a Kultiplex és a Jókai klub vendégei is láthatták a show-t.
9.Fesztiválokon is találkozhattak velük, például a Reggae Camp-ben és a Dévaványai dobfesztiválon. Minden évben fellépnek a Sziget Fesztiválon. Lengyelországban és Szlovákiában is gyakran megfordulnak.
„Aki járni tud, az táncolni is tud, aki beszélni tud, az énekelni is tud…" (zimbabwei mondás). Én azt vallom: amíg mozgunk, addig élünk. Ezért csak javasolni tudom mindenkinek, hogy kerüljön kapcsolatba az afrikai táncok testjavító és kedélyemelő szolgáltatásaival.
Link: http://www.myspace.com/ndombologroup
Kép és szöveg:Hecks Ferenc