Bemutatkozik a gödöllői kastély a bécsi Collegium Hungaricumban – (Időszaki kiállítás 2009. január 21. – február 20. között)
3 perc olvasásIdőszaki kiállítással és kapcsolódó kísérőprogramokkal mutatkozik be a Gödöllői Királyi Kastély a bécsi Collegium Hungaricumban. A tárlat a Magyar Kultúra Napjának előestéjén, 2009. január 21-én 19.00 órakor nyílik meg.
Időszaki kiállítással és kapcsolódó kísérőprogramokkal mutatkozik be a Gödöllői Királyi Kastély a bécsi Collegium Hungaricumban. A tárlat a Magyar Kultúra Napjának előestéjén, 2009. január 21-én 19.00 órakor nyílik meg.
A kastély történelmének fontos momentumait és az azokra alapozott mai eseményeket, programokat együtt jelenítik meg Bécsben a Gödöllői Királyi Kastély muzeológusai. A Grassalkovich-kor bemutatása a Barokk Napok pillanatképeivel, a kastély, mint koronázási ajándék, a Koronázási Hétvége fotóival, az Erzsébet által kialakított lakosztály az Ibolya Napokkal, az épület vadászkastély-volta a Vadászati Nappal egybefonva várja érdeklődőit. Az épület nagyméretű fotója projektorról kivetítve fogadja a látogatókat. Az egyes tematikus blokkok között ruha-rekonstrukciók elevenítik fel Erzsébet királyné lovagló- és koronázási viseletét, valamint az Andrássy-ruhát. A bejáratnál felépített olvasó-sarokban – amelynek falát keretezett archív kastély-reprodukciók díszítik – gyermekek részére bekészített játékok kapnak helyet (színező, puzzle). A kis enteriőrben magyar és német nyelvű kiadványok segítik majd a mélyebb elmerülést a kastély történetében. Az installáció olyan igénnyel készült, hogy az egy későbbi, utaztatható kiállítás alapját képezi. A Magyar Kultúra Napja alkalmából a bécsi Collegium Hungaricumban megnyíló tárlat a kastély múltjának és jelenének legizgalmasabb eseményeit villantja fel.
„Ha akarod, elmehetsz Gödöllőre a sebesültekhez. De ne nézd olyan szemmel, mintha meg akarnánk vásárolni, mert most nincs pénzem, és ezekben a rettenetesen nehéz időkben takarékoskodnunk kell." – írta Erzsébetnek Ferenc József 1866 nyarán. A poroszokkal vívott háború miatt ekkor hadikórházként működő kastélyban – amelyet 1867-ben koronázási ajándékként a magyar nemzet a párnak ajándékozott, s lett később a királyi család kedvelt pihenőhelye – a császárné meglátta azt a szépséget, amely 250 éve lenyűgözi a Gödöllőre érkezőket. A kastélyt 1735 körül kezdte építtetni Grassalkovich I. Antal, Magyarország egyik legtekintélyesebb főura, Mária Terézia hű embere. A magyar barokk kastélyépítészetben típusteremtő, hétszárnyú épület adottságai és természeti környezete miatt mindig kiemelt figyelmet érdemelt. Magyarország egyik legszebb és legnagyobb barokk építménye ma múzeumként és idegenforgalmi központként működik, s őrzi mind a barokk, mind a királyi időszak hagyományait.