Törley-éknél Törley-vel koccintva – 125 éves a Törley Pezsgőpincészet
5 perc olvasásTörley kiállítás megnyitó volt 2007.december 13-án a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban a Törley pezsgőgyártás jubileuma, 125 éves fennállása alkalmából tartott rendezvények záróakkordjaként.Köszöntőt mondott Kiss Imre, a Múzeum igazgatója és Kovács György, a Törley Pezsgőpincészet ügyvezető igazgatója, aki a gyárüzem minőségi termékeinek jellemzésére idézte az alapító Törley József mottóját : „Tökéletlen portékát nem akarok adni a renomé miatt."
Törley kiállítás megnyitó volt 2007.december 13-án a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban a Törley pezsgőgyártás jubileuma, 125 éves fennállása alkalmából tartott rendezvények záróakkordjaként.Köszöntőt mondott Kiss Imre, a Múzeum igazgatója és Kovács György, a Törley Pezsgőpincészet ügyvezető igazgatója, aki a gyárüzem minőségi termékeinek jellemzésére idézte az alapító Törley József mottóját : „Tökéletlen portékát nem akarok adni a renomé miatt."
dr.Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára, végigtekintve a megnyitóra kiváncsi népes közönségen, megjegyezte, mindannyiunkat a pezsgő, nevezetesen a Törley pezsgő hozott ide, amelynek neve ma is olyan jól cseng, mint egykoron. A pezsgő az ünnepi alkalmak kitüntetett itala. Törley Józsefnek saját korában sikerült olyat alkotnia, mely időtállónak bizonyult, emellett a művészetek és művészek pártolója is volt, a korabeli kereskedelemben elterjedt reklám-számolócédulái is esztétikai értékkel bírnak. Cikkünket jórészt ezekkel illiusztráljuk.
Gondoljunk a pezsgőspoharat emelve a termék mögött lévő munkára is, emlékeztetett a szónok.
A művészetkedvelő gyárosra, a pezsgő történetére emlékeztet a most megnyílt kiállítás, melyen dr. Törley Józsefné Piukovics Magda és R.Törley Mária alkotásai láthatók.
A kiállítás szervezésében és a jubileumi év Törley-történeti kiadványának megjelentetésében közreműködőket a Pezsgő Lovagrend jutalmazta meg ünnepélyesen. A megnyitó hangulatát emelte a Budafoki Mozart Ifjúsági Zenekar, Schubert dalok, a Pizzicato Polka és Erkel Palotásának előadásával.
Röviden a pezsgő-italról
A sokat emlegetett Dom Pérignon bencés pincemester francia földön, Champagne vidékén jött rá véletlen körülmények között a habzó ital előállítási módjára, s ez a nedű rövidesen királyok italává vált, majd népszerűvé válva, számos francia pezsgőgyár dolgozott előállításán. Hazai földön a „champagni bor" gyártása Pozsonyban kezdődött 1825-ben. A „pezsgő" nevet Széchenyi István gróf használta először, az első hazai gyárak azonban nem tudtak versenyezni a francia minőséggel a magyar piacon.
Törley József: A magyar pezsgő történetében a Kossuth-emigráns honvéd-hadnagy, a szabadkai földbirtokos-fiú, Törley József kezdett hozzá a sikeres gyártásnak. Szakmai tudását a grazi Kereskedelmi Akadémián alapozta meg, a pezsgőgyártási ismereteket pedig a franciaországi Reims városában sajátította el. Ez olyannyira sikerült, hogy magában Reimsben tudott gyárat alapítani, majd hazatérve áttelepítette azt Magyarországra, magával hozta a francia technológiát, felszerelést és a gyártáshoz értő szakembereket, s 1882-ben fivérével együtt megalapította Budafokon gyárát. (Pincemestere, Louis Francois 1886-ban maga is önálló gyárat nyitott ugyanott.)
A helyzetre jellemző volt, hogy a hazai, jóminőségű borból készült magyar pezsgőt akkor itták már Párizsban is, de itthon még a francia módi volt csak elfogadott a jobb körökben. Törley József pezsgőjével áttörés következett be, a francia módra, de idehaza, modern gépekkel készülő pezsgő sikert aratott. 1890-ben már 300 ezer palack készült belőle, s a legfelsőbb elismerés sem hiányzott; az 1896-os Millenniumi ünnepségek alkalmával Ferenc József nemesi címet adományozott Törley Józsefnek.
Törley József a hazai vendéglátóiparos társadalom pártfogója volt, szerepet játszott a fejlettebb étkezési kultúra megteremetésében. Kora mecénásaként tisztelték, nagyvonalúan adakozott szociális célokra, támogatta a művészeteket is. (A vagyon kötelezettségekkel jár…)
Korai, 1907-es halála után unokaöccsei vitték tovább a gyárat, az 1910-es években már kétmilliót meghaladó számú palack pezsgő készült náluk évente. Budafokon ekkorra már 10 pezsgőgyár működött. A pezsgőfogyasztás az első világháború kezdetén érte el a csúcspontot, utána meredeken csökkent, végül mélypontra zuhant, a pezsgő hiánycikké vált. Az 1930-as évek hozták meg az új fellendülést, egészen a 2. világháborúig.
A háború utáni idők: A Törley gyárat a háborúban nagy épület- és készlet-veszteség érte, 1949-ben államosították, az „úri ital" csak 1951 után nyerte vissza becsületét. 1955-ben egy kisebb pezsgőüzem indult be ismét Budafokon, ez képezte a Hungária Pezsgőgyár elődjét. 1963-ban párhuzamos előállítási módszerként bevezették a tartályos erjesztést is, így nagy mennyiségben, gyorsan tudtak előállítani olcsó pezsgőt, nagyobb közönségnek.
A budafoki pezsgőgyárak (Törley, Hungária) 1973-ban a Hungarovin Borgazdasági Kombinát irányítása alá kerültek, majd 1982-ben ismét megnyitották és felújították a Francois Pezsgőgyárat. Visszatértek a hagyományos francia eljáráshoz, palackos érleléshez is.
1992-ben a németországi Henkell & Schönlein cég megvásárolta a részvénytársasággá alakult Hungarovint, a márka és a tradíció továbbvitelét a cégcsoport garantálja. 2006-os adatok szerint a Törley Pezsgőgyár, vezető szerepét őrizve 32,7%-os részesedéssel bír a hazai piacon, háromféle technológiával, teljes íz- és árválasztékban állít elő évi 8 millió palack pezsgőt.
Harmat Lajos