Passzívház: a jövő útja
2 perc olvasásA világ vezető szaktekintélyei vettek részt azon a nagy érdeklődésre számot tartó konferencián, amelyen a fenntartható fejlődés lakossági részének egyik alappilléréről, a passzívházakról esett szó. A Magyar Expandált Polisztirolhab-gyártó Szövetség (MEPS) több szakértőt is delegált az eseményre.
A világ vezető szaktekintélyei vettek részt azon a nagy érdeklődésre számot tartó konferencián, amelyen a fenntartható fejlődés lakossági részének egyik alappilléréről, a passzívházakról esett szó. A Magyar Expandált Polisztirolhab-gyártó Szövetség (MEPS) több szakértőt is delegált az eseményre.
A Magyar Passzívház Szövetség szakmai szervezésében 2009. február 12-én, csütörtökön a Syma Sport- és Rendezvénycsarnokban zajlott Tetők-Falak-Homlokzatok+Energia Szakkiállítás középső napján megrendezésre került a II. Magyar Passzívház Konferencia. A rendezvényt hatalmas érdeklődés kísérte: 800 vendég érkezett, ez miatt az első napon szekciók alakítására volt szükség.
A szakmai konferencia előadásai – az előző évi hagyományokat követve – áttekintést adtak a passzívház-elmélet, a passzívház-tervezés, illetve -kivitelezés általános kérdéseiről, eddigi tapasztalatairól és fejlődési irányairól. Az ún. passzívház több szakember szerint a jövő útja: az ilyen típusú házak ugyanis rendkívül jól szigeteltek, és tulajdonságuknál fogva energiaköltségük minimálisra csökken mind télen, mind nyáron.
Szó esett többek között arról, hogy a passzívházak által megkövetelt jelentős szigetelőanyag-vastagság milyen problémákat vet fel; a konferencián az Austrotherm Kft. részéről Kruchina Sándor szót ejtett egy saját fejlesztésű termékről, amely mindezt a meglévő technológiák segítségével orvosolja.
Szatmári Zoltán, a Bachl Kft. alkalmazástechnikai mérnök-tanácsadója arról számolt be, hogyan lehetséges a hőhídmentesen – és ezáltal hőveszteség-mentesen – szigetelni a házak tetőszerkezetét.
Borzák Balarám Béla, a Nikecell Kft. alkalmazástechnológusa és szaktanácsadója pedig arról tartott előadást, milyen speciális szigetelőanyagok és gondos tervezés szükségesek ahhoz, hogy a passzívházak megfelelően „működjenek".