Garami Erika: Pénztörténet
5 perc olvasásA numizmatikusoknak és a történelem egy különleges szelete iránt érdeklõdõknek egyaránt érdekes és értékes lehet Garami Erika Pénztörténet címû könyve, amely a kezdetektõl, az õskorban csereeszközként használt kagylóktól a legmodernebb készpénzkímélõ fizetési módokig kronologikus rendben tekinti át a pénz fejlõdését idehaza és a nagyvilágban. A 78. Ünnepi Könyvhét kiadványai között, a TAS-11 Kft. gondozásában megjelent kötet betekintést nyújt a fizetõeszközök történeti fejlõdésébe, és megismerteti az olvasókat a pénztörténetben használatos legfontosabb fogalmakkal is.
A numizmatikusoknak és a történelem egy különleges szelete iránt érdeklõdõknek egyaránt érdekes és értékes lehet Garami Erika Pénztörténet címû könyve, amely a kezdetektõl, az õskorban csereeszközként használt kagylóktól a legmodernebb készpénzkímélõ fizetési módokig kronologikus rendben tekinti át a pénz fejlõdését idehaza és a nagyvilágban. A 78. Ünnepi Könyvhét kiadványai között, a TAS-11 Kft. gondozásában megjelent kötet betekintést nyújt a fizetõeszközök történeti fejlõdésébe, és megismerteti az olvasókat a pénztörténetben használatos legfontosabb fogalmakkal is.
A tudományos, ismeretterjesztõ, oktató és népszerûsítõ kiadványok között eddig nem jelent meg magyar nyelvû, a pénztörténet egészét összefoglaló kiadvány. Az elmúlt néhány évben angol és német nyelvû kiadványok jelentek meg, és jutottak el Magyarországra, sõt többnek a magyar nyelvû fordítása is elkészült. E kötetekben azonban magyar vonatkozás alig található, így idõszerû volt egy, a magyar pénztörténetet a középpontba állító, a magyar pénzfejlõdést a nemzetközi folyamatokkal párhuzamosan vizsgáló kiadvány megjelentetése.
A csaknem 200 fotóval illusztrált, 248 oldalas kiadvány elsõdleges célközönségét azok az olvasók jelentik, akik érdeklõdnek a pénz kialakulásával és fejlõdésével, a pénz történetével kapcsolatos érdekességek iránt. Számukra a könyv a történelem folyamatába ágyazva, történelmi alakokhoz, eseményekhez és korokhoz kötve mutatja be a pénz szerepének változását, számtalan értékes fotóval, etimológiai megközelítéssel alátámasztva a mondanivalót.
A kiadvány a tudományos ismeretterjesztésen túl természetesen oktatási és közmûvelõdési célokat is szolgál – szerkezetében követi ugyanis a középiskolai történelemkönyvek felépítését. Éppen ezért a kiadvány a diákok és a tanárok számára egyaránt jól használható kézikönyvként szolgál történelmi ismereteik kiegészítéséhez, tudásuk elmélyítéséhez. A kötetet emellett az egyetemi, fõiskolai hallgatók is haszonnal forgathatják történelmi, gazdaságtörténeti témák tárgyalásánál. A kiadvány mindezeken túl számít a gyûjtõk, a numizmatikusok figyelmére is.
Dr. Garami Erika muzeológus, numizmatikus, számos felsõoktatási intézményben tanított numizmatikát és pénztörténetet az elmúlt években. Nemzetközi és hazai numizmatikai kongresszusok, nyári egyetemek, valamint a Magyar Numizmatikai Társulat és a Magyar Éremgyûjtõk Egyesülete rendezvényeinek rendszeres elõadója. Publikációi jelentek meg többek között a Századok, a Numizmatikai Közlöny, az Éremtani Lapok, Az Érem és a Folia Historica folyóiratokban. Immár két éve a Pénzportál (www.penzportal.hu) pénztörténeti rovatának szerzõje, szerkesztõje.
A TAS-11 Kft. legrégebbi és egyben legfontosabb tevékenysége a könyvkiadás. Mûködését a Magyar Pénzügyi és Tõzsdei Almanach kiadásával kezdte, amely immár 16. esztendeje jelenik meg magyar és angol nyelven.
A Magyar Pénzügyi és Tõzsdei Almanach az egyetlen olyan kiadvány a hazai könyvpiacon, amely a teljes magyar pénzügyi intézményrendszer bemutatására törekszik. Az eltelt 16 év alatt az almanach immár 72 magyar és angol nyelvû kötetben, több tízezer oldalon, egységes szerkezetben tekintette és tekinti át a Magyarországon mûködõ pénzügyi szervezetek történetét, tevékenységét, stratégiai elképzeléseit, valamint mutatta és mutatja be a társaságok pénzügyi adatait és vezetõ testületeinek összetételét. A kiadvány szereplõi között megtalálhatók a hitelintézetek, a nemzetközi pénzügyi szervezetek magyarországi képviseletei, a lízing-, faktoring- és biztosítótársaságok, a pénztárak, a tõzsdék és a tõzsdei kibocsátók, a brókercégek, a befektetésialap-kezelõ társaságok, a könyvvizsgálók, a szakmai-érdekvédelmi szervezetek és még sokan mások.
Az immár csaknem 20 országban jelen lévõ Magyar Pénzügyi és Tõzsdei Almanach az évek során több ezer szervezethez, intézményhez, vállalathoz és magánszemélyhez jutott el. Köteteit rendszeresen és haszonnal forgatják a pénzügyi szervezetek munkatársai, a szakmai felsõoktatásban részt vevõ oktatók és hallgatók, a média képviselõi, a kutatóintézetek munkatársai és a hazai pénzügyi-gazdasági intézményrendszer iránt érdeklõdõk egyaránt.