Információs Társadalom Technológiai Távlatai (IT3) – Egy projektre épülő szakmai klub jövőképünk lehetőségeinek tudatosításáért.
3 perc olvasásA Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács (NHIT) a kormány magas szintű tanácsadó testülete, amelynek fő feladata az állásfoglalás, véleményezés ill. tanácsadás az informatika és a hírközlés jelentősebb kérdéseiben.
A Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács (NHIT) a kormány magas szintű tanácsadó testülete, amelynek fő feladata az állásfoglalás, véleményezés ill. tanácsadás az informatika és a hírközlés jelentősebb kérdéseiben.
Ennek elősegítésére a Tanács önálló szakmai tevékenységeket is végez az informatika és a hírközlés egyes fontosabb területein. 2005-ben ilyen célból indított el egy technológiaelemző projektet, amelynek célja, hogy áttekintse az információs és kommunikációs technológiák (IKT) előrelátható fejlődését az elkövetkező évtizedben.
Az információs társadalom magyarországi jövőjével kapcsolatban több helyen is folynak elemző-tervező tevékenységek, amelyeknek egyik közös célját a 2007-2013 időszakra vonatkozó második Nemzeti Fejlesztési Terv kidolgozása képezi.
Az NHIT "Információs Társadalom Technológiai Távlatai" (IT3) című projektjének célkitűzése, hogy ezeket a tevékenységeket egy speciális szempont hozzáadásával támogassa, mégpedig, hogy: vázoljon fel egy jövőképet az információs és kommunikációs technológiák (IKT) előrelátható alakulásáról, különös tekintettel a tárgyidőszakban várhatóan Magyarországra hatással lévő tényezőkre.
Az ilyen technológiai alapú jövőképek folyamatos előállításának és karbantartásának az eredményeképpen az NHIT egy "technológiai radar" jellegű szolgáltatással támogatja az információs társadalommal kapcsolatos tervezési tevékenységeket.
Az IT3 projekt
A projekt vezetője: Dömölki Bálint informatikus
A projekt tagjai: Kósa Zsuzsanna mérnök-közgazdász, Kömlődi Ferenc bölcsész, Krauth Péter informatikus, Rátai Balázs jogász
A projekt tagjai 2004 óta dolgoznak együtt az alábbi munkamegosztásban:
Dömölki Bálint: szakmai irányítás, projektvezetés, összefoglaló trendek megállapítása, külső kommunikáció, módszertan, alapok
Kósa Zsuzsanna: hírközlés, a hírközléshez kapcsolódó mélyfúrások, a felhasználói területek kereslete, egyes felhasználási területek jövőképe, társadalmi hipotézisek
Kömlődi Ferenc: robotika, Szenzorok, intelligens környezet, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó mélyfúrások, körképek, egyes felhasználási területek jövőképe
Krauth Péter: Jelentés alapú technológiák, Web-es alkalmazások, Szoftveres témájú mélyfúrások, intelligens munkavégzés és vállalkozás jövőképe
Rátai Balázs: Szabályozás, biztonság, szabad forráskódú szoftverek, digitális jogkezelés, implantátumok, Virtuális valóság, projekt megjelenítése weben
A projekthez kapcsolódtak egyes mélyfúrások szerzői is, akik nem állandó tagjai a projektnek:
Bartolits István – IP alapú televíziózás
Hanák Péter – Beágyazott rendszerek
Mojzes Imre – anyagtudományok (plasztronika, Nanotechnológia)
Székely Iván – Archiválás, privát szféra védelme
Pintér Róbert – tartalomkezelés, digitális jogkezelés
A projekthez kapcsolódik egy kb. 30 fős Baráti Társaság is, amelyben a szakértői közösség előtt az elkészülő anyagok rendszeresen bemutatatásra, és az elhangzó véleményekkel kiegészítésre kerülnek.
A project web:
A következő időszakban az euroAstra magazin az életünket befolyásoló témákra – a velük foglalkozó IT3 tanulmányok rövid ismertetésén/elérésén keresztül – hívja fel a figyelmet.