Az engedélyezett oszlató vegyszerek: Kapszaicin és a CN valamint CS harci ingerő gázok
5 perc olvasásA 2007 október 22-én alkalmazott oszlató vegyszerek a rendszeresített oszlató eszközök közé tartozó kémiai anyagok. Hagyományosan a magyar gyármányú CN vagy CS könnygáz, illetve külföldi (a hirek szerint izaraeli, amerikai és német importból) beszerzett kapszaicin alapú permetanyagok (paprika illetve bors spray). Kérdés idén melyiket használták, mert a gázkonceráció és hatás a gázgránátoknál idén a szokottnál erősebb volt.
A 2007 október 22-én alkalmazott oszlató vegyszerek a rendszeresített oszlató eszközök közé tartozó kémiai anyagok. Hagyományosan a magyar gyármányú CN vagy CS könnygáz, illetve külföldi (a hirek szerint izaraeli, amerikai és német importból) beszerzett kapszaicin alapú permetanyagok (paprika illetve bors spray). Kérdés idén melyiket használták, mert a gázkonceráció és hatás a gázgránátoknál idén a szokottnál erősebb volt.
Ismerjük meg ezeket az anyagokat, melyek megkeserítik immár hagyományosan nemzeti ünnepeinket.
A kapszaicin oldatot permet formájában alkalmazzák. Az anyag hőérzékeny, így a konnygázgránatok hagyományos – pirotechnikai -rendszerében NEM alkalmazható. Csak sparay formájában. A rendőröknél, ujratülthető, úgynevezett oszlatópalack formájában, valamint az ugynevezett "izraeli eső" azaz a vizágyúk külön tartályaiból kipermetezve.
A kapszaicin vízben NEM oldódik, igy általában valamilyern szerves alkolholszármazék az oldószer. Ehhez általában valamilyen tapadásfokozó anyagot adnak. Az anyag azért pocsék hatású, mert irritáló hatása hosszan tart, és mindenre így a nyálkahártyákra is tapad az alkalmazott formában, védőszemüveg és gázalarc alá is könnyen bekúszik, és akkor viselője ellenállhatalan kényszert érezl, hogy letépje ezt.Ezért a visszafordított gázsugár használójára is veszélyes, éppen ezért viszonylag hígabb oldatot alkalmaznak.
Mivel zsirban oldódik, egyszerűen vízzel nem semlegesithető. A felületet először tejföllel vagy más zsírosa anyaggal kell letötörlni, majd a maradványt LÚGOS szapannal semlegesiteni. Szem esetén tejfölt és víz vezethet eredményre.
A kapszaicin képlete C18H27O3N, 8-metil-N-vanillil-6-nonenamide. Ez az a fenolból származtatható alkaloid, amitől a paprikát csípősnek érezzük. Először 1876-ban izolálták.
Tulajdonságai
Színtelen, szagtalan, kristályos vagy viaszos anyag. Olvadáspontja 62-65 °C. Nagyon stabil vegyület: sem melegítésre, sem fagyasztásra nem sérül, nem bomlik. Lúgokban, alkoholban, éterben oldódik, de hideg vízben oldhatatlan – ezért nem segít, ha a paprika csípését vízivással próbáljuk enyhíteni. Csípősnek azért érezzük, mert ingerli a szájban lévő fájdalom- (hő-)érzékelő idegvégződéseket. Ezeket tartósan érzéketlenné teszi, ezért a rendszeres chilifogyasztók ugyanazt a paprikát kevésbé érzik csípősnek, mint a gyakorlatlanok. Fokozza az ízleléshez szükséges nyálképződést is. Elsőre irritálja a bőrt, de többszöri alkalmazása érzésteleníti a kezelt területet.
A paprika csípősségének mértékegysége a Scoville-egység: ezzel mérik, hogy mennyi kapszaicint tartalmaz egy paprika.
Polgári felhasználása:
A kapszaicines kenőcsök, illetve tapaszok enyhítik a hátfájást, csillapítják a reumatoid artritisz (reumás ízületi gyulladás) és a szenzoros neuropátia (az érzékelő idegek betegsége, a cukorbetegség gyakori kísérőjelensége) tüneteit. A kapszaicines orrspray hatásos a fejfájás, migrén ellen. A kemoterápiával kezelt rákbetegek érzékeny szájnyálkahártyája gyakran begyullad; ez kapszaicines bonbonok szopogatásával orvosolható.
A kapszaicin az örökítő anyagot (a DNS-t) is védi sok karcinogén (rákkeltő) vegyület károsító hatásától, emellett serkenti a keringést és csillapítja a lázat. Néhány orvos szerint a kapszaicin véd a gyomor-, illetve a patkóbélfekélytől is. Gyógyszeralapanyag: serkenti az emésztőnedvek elválasztását, de túladagolva gyulladást okoz.
Nyugtató neuropeptidek (enkefalinok és endorfinok) kibocsátására ösztönzi az agyat.
A fájdalomérzékelő idegek blokkolására alkalmas gyógyszerkísérletek "alapvegyülete".
CS -könnygáz
Alkalmazzák támadás elhárítására, valamint ellenszegülés megtörésére. Jelenleg a KF-121 típusú CS gáz van rendszerben, palackos kiszerelésben. Használnak lõfegyverrel célba juttatható, töltényhüvelybe szerelt, valamint kézzel célba juttatható, gyújtással indítható könnygázgránátot is. A könnygázpalackok többféle kiszerelésben rendszeresítették. A nomenklatúrában ugyanúgy megtalálható a kézi spray (25 ml), mint az 1000 ml-es oszlatópalack.
Magyarországon használják automata gázgránát vető kocsiból, vagy kézi vetőcsőből. Hivatalos alkalmazási előirata szerint nagy ivben a tömeg feje föle kell löni, nagy tovolságról, hogy ne okozzon sérülést. A gázgránát elvben kézzel is begyujtható és dobható. A szilárd ingerlő anyagot lőportöltet párologtatja el, ködszerű aerosolt képezve. A nalunk használt változat papír/műanyag hüvelyes, azaz eltaposható.
Ellenszere a bő tiszta vizes lemosás.
Az alábbiakban közöljük a rendszeresitett CN és CS ingerlő harcigáz azaz könnygáz EU szabványos biztonsági adatlapját, -ezeket a cikk végéről PDF-ben is letölthetik- amelyek minden fontos információt tartalmaznak:
Klóracetofenon Jelzése CN
CS jelű ingerlő harcigáz (könnygáz)
Video gyakorlaton a gyártó teszt telephelyén:
http://www.nike-fiocchi.hu/hun/products.php?w=54
Korábbi e témájú cikkeink:
A rendőrség szükségesnek látja közölni: Nincs a magyar rendőrségen CR
Rendőrmese: Nem lesz kijárási tilalom az Operaház környékén 2007 október 22-én…
Az előzetes letartóztatás szabályai – jogok és kötelezettségek
Igazoltatási kézikönyv: TÁJÉKOZTATÓ az állampolgárok részére a rendőri igazoltatásról 2007.