2024.április.28. vasárnap.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Karlstein

3 perc olvasás

 belepojegy_karlstein_varaba.jpg

Belépőjegy Karlstein várába

Nem kell feltétlenül Loire völgyéhez, vagy Skóciába utazni, ha kies környezetben ódon kastélyokat akarunk megnézni, korabeli bútorokkal, festményekkel, szőnyegekkel, ezüst és ólomkristály tárgyakkal, fegyverekkel. Felkereshetjük a Pozsonytól karnyújtásnyira fekvő Lednice, vagy Vöröskő kastélyát. Netán Prágától nem messze Csehország legszebb várát, Karlsteint  Olyan, mintha a Visegrádi vár állna a Duna partján, Mátyás király korában.

   A vár többszöri átépítés után nyerte el mai alakját és éppen száz éve nyitották meg a látogatók számra. A gótikus stílusú  Karlsteint 1348–1355 között építtette IV. Károly német-római császár, pihenőhelynek szánta. A hétéves építkezés közben azonban módosította rendeltetését, reprezentatív színhely lett. Itt őrizték a császári és a cseh királyi koronát, a koronázási ékszereket, valamint szentek ereklyéit. Nagy előnyének számított, hogy mindössze egy napi lovaglásnyira feküdt az európai politikai elit találkozó helyének számító Prágától.

   A háromszintes vár külső formája lenyűgöző. A legalsó a „halandók szintje”, itt lakott a császár, felesége és kíséretük. A megtisztulást jelképező második szinten emelték a Szűz Mária templomot, amit keskeny folyosó köt össze IV. Károly magánkápolnájával, az uralkodó oltalmazójának szentelt alexandriai Szent Katalin kápolnával. A legmagasabbra a szögletes torony nyúlik, aminek falvastagsága helyenként eléri a 7 métert. Ennek legfelső emeletén rendezték be a vár legszentebb szakrális helyiségét, az „égi Jeruzsálemet” megjelenítő Szent Kereszt -kápolnát.

   A kápolna falait aranyfüst borítja, boltíveit kereszt alakban kirakott féldrágakövek díszítik. A boltozat a csillagos égboltot ábrázolja a Holddal, a Nappal és az akkoriban ismert öt bolygóval: Merkúr, Vénusz, Mars, Szaturnusz, Jupiter. A falakon eredeti táblaképek függenek. Olaszországon (Ravenna, Sant’Apollinare Nuovo-bazilika) kívül sehol másutt nem maradt fenn ilyen nagy, XIV. századi festményegyüttes. A százhuszonkilenc kép túlnyomó része Theodorik mester műve. Szentek, szent pápák és püspökök, szent uralkodók és egyházi tanítók idealizált képmásait örökítik meg. Az oltár fölötti, aranyozott ráccsal lezárt fülkében őrizték a már említett  koronázási ékszereket és az ereklyéket.

   Látogassuk meg  Karlstein várát. Nem fogunk csalódni.

Láng Róbert

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.